Fiskus błędnie utożsami aktywność firmy i udziałowca
Zdolność prawną należy rozumieć jako odrębność prawną od wspólników. Skutkiem podmiotowości prawnej spółki jawnej jest posiadanie przez nią majątku odrębnego od wspólników. Mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia stanowi majątek spółki, a nie wspólników.
Spór w sprawie dotyczył oceny skutków sprzedaży ośmiu działek oraz udziałów we współwłasności dwóch zabudowanych domkami letniskowymi i infrastrukturą ośrodka wypoczynkowego.
O interpretację wystąpił udziałowiec spółki jawnej. Wskazał, że spółka posiadała grunty w postaci działek zabudowanych domkami letniskowymi i infrastrukturą ośrodka wypoczynkowego. W 2010 r. grunty te zostały przez wspólników wycofane, z prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej, do majątku osobistego. Należny od tej transakcji VAT został wówczas rozliczony. Mężczyzna tłumaczył dalej, że w czerwcu 2015 r. nabył w darowiźnie część wycofanych wcześniej z działalności działek do majątku odrębnego. Dwie sztuki trafiły zaś do majątku wspólnego małżonków.
Zastrzegł też, że nie prowadził w oparciu o te działki żadnej działalności gospodarczej. Jedynie na okres wakacji oddawał te działki w użytkowanie swojej żonie, która prowadziła działalność polegającą na najmie miejsc noclegowych.
Wnioskodawca tłumaczył, że teraz chce zbyć wszystkie działki na rzecz jednego nabywcy. Dlatego zapytał czy od sprzedaży stanie się podatnikiem VAT i transakcja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta